RSS feed for João
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
2AM: The Smiling Man

2AM: The Smiling Man

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unraveling the Mystery: A Big Bang Farewell

Unraveling the Mystery: A Big Bang Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Click

Click

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Choose Go

Choose Go

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Edge of Winter

Edge of Winter

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moments

Moments

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tweet

Tweet

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Bar

The Bar

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry