• Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★

  • The Future

    ★★★½

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • Crystal Fairy & the Magical Cactus

    ★★★★

  • The World's End

    ★★½

  • Monsters University

    ★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Dance of Reality

    ★★★

  • The Great Gatsby

    ★★½

  • Iron Man 3

    ★★

  • 20 Feet from Stardom

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★

  • Ernest & Celestine

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★½

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Flight

    ★★★½

  • Argo

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★

  • No

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • Searching for Sugar Man

    ★★★★½

  • The Amazing Spider-Man

  • Prometheus

    ★★★½

  • Amour

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Sal

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★½

  • Young and Wild

    ★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★

  • Samsara

    ★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★

  • Drive

    ★★★½

  • Melancholia

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★½

  • The 33 of San Jose

    ★★

  • The Rite

    ★★½

  • True Grit

    ★★★½

  • Megamind

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • The King's Speech

    ★★★

  • Incendies

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★½

  • The Life of Fish

    ★★★

  • Nostalgia for the Light

    ★★★★

  • Iron Man 2

    ★★

  • Alice in Wonderland

  • Avatar

    ★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★

  • 2012

    ★★½

  • Zombieland

    ★★★½

  • Splice

    ★★

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus

    ★★★

  • The Invention of Lying

    ★★★½

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • District 9

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Antichrist

    ★★★½

  • Up

    ★★★★