• Cruella

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★

  • High Life

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Climax

    ★★

  • Annihilation

    ★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★

  • Stray Dogs

    ★★½

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Holy Motors

  • Shame

    ★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • 35 Shots of Rum

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Inland Empire

    ★★★★

  • Miami Vice

    ★★★

  • Red Road

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • The New World

    ★★½

  • The Proposition

  • Noroi: The Curse

    ★★½

  • Caché

    ★★

  • 2046

    ★★★

  • Before Sunset

    ★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Pulse

    ★★

  • Almost Famous

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

  • Dancer in the Dark

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★½

  • The Thin Red Line

    ★★½

  • Cure

  • Princess Mononoke

    ★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★½

  • Lost Highway

    ★★

  • Irma Vep

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★

  • Dead Man

    ★½

  • Three Colors: Red

    ★★★

  • The Last of the Mohicans

    ★★

  • Hyenas

  • Bad Lieutenant

    ½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

  • Deep Cover

    ★★

  • The Player

    ★★

  • Until the End of the World

    ★★½

  • GoodFellas

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★