Sort by

jocey has logged 121 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
Edit this entry  
15
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Dreamz

American Dreamz

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
Edit this entry  
05
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taking 5

Taking 5

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
King Corn

King Corn

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Laggies

Laggies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry