jocey has logged 21 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jexi

Jexi

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Coffee Shop

Coffee Shop

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Accidentally Engaged

Accidentally Engaged

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cellular

Cellular

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry