Sort by

joe has logged 291 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★½
Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry