Sort by

joe has logged 354 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Django

Django

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Kid

The Kid

1921
×
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Horns

Horns

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Throw Down

Throw Down

2004
×
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Edit this entry  
29
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry