Sort by

joe has logged 40 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry