Sort by

Joe has logged 267 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dracula: Dead and Loving It

Dracula: Dead and Loving It

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
03
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
03
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Edit this entry  
18
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry