• Hilda and the Mountain King

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★½

  • Loki

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • F9

    ★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Save Ralph

    ★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Mank

    ★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★½

  • The Midnight Gospel

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Weathering with You

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

    ★★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

    ★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Banana Fish

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★★½

  • Come Swim

    ★★★★½

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • Jackie

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★