Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
National Velvet

National Velvet

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Private Lives

Private Lives

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Spy in Black

The Spy in Black

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Dust

Red Dust

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mandalay

Mandalay

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Action U.S.A.

Action U.S.A.

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Quick Millions

Quick Millions

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Intruder in the Dust

Intruder in the Dust

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trouble for Two

Trouble for Two

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Swarm

The Swarm

1978
×
Read the review Edit this entry  
16
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
INU-OH

INU-OH

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trail of the Screaming Forehead

Trail of the Screaming Forehead

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady of the Night

Lady of the Night

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Their Own Desire

Their Own Desire

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Hollywood Party

Hollywood Party

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry