Joe has logged 246 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Morris from America

Morris from America

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pirates

The Pirates

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
The Guard

The Guard

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
The Live Ghost

The Live Ghost

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
Edit this entry  
01
Jetsons: The Movie

Jetsons: The Movie

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
I Am Your Father

I Am Your Father

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Monsters University

Monsters University

2013
×
★½
Edit this entry  
19
Amateurs in Space

Amateurs in Space

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Paradise Suite

The Paradise Suite

2015
×
Edit this entry  
11
If the Sun Explodes

If the Sun Explodes

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bound

Bound

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
It

It

1927
×
★★½
Edit this entry  
09
Kebab & Horoscope

Kebab & Horoscope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Henry V

Henry V

1944
×
★★★½
Edit this entry  
05
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
Canadian Bacon

Canadian Bacon

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★
Edit this entry