Sort by

Joe has logged 80 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Local Hero

Local Hero

1983
×
Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
23
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
Edit this entry  
22
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
10
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
25
8½

1963
×
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Toy Story

Toy Story

1995
×
Edit this entry  
09
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
Edit this entry  
08
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★½
Edit this entry  
04
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
Edit this entry  
02
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Edit this entry  
30
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
12
Hook

Hook

1991
×
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
10
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Flipped

Flipped

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
Edit this entry  
09
The Mask

The Mask

1994
×
Edit this entry  
06
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Voyage of the Rock Aliens

Voyage of the Rock Aliens

1984
×
★★
Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Edit this entry  
21
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Frank and Ollie

Frank and Ollie

1995
×
★★★★
Edit this entry