joelnox has logged 1,720 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Henry Aldrich for President

Henry Aldrich for President

1941
×
★★½
Edit this entry  
30
A Doggone Mixup

A Doggone Mixup

1938
×
★★
Edit this entry  
30
A Song for Miss Julie

A Song for Miss Julie

1945
×
★★
Edit this entry  
30
The Eagle's Brood

The Eagle's Brood

1935
×
★½
Edit this entry  
30
Rough Necking

Rough Necking

1934
×
★★
Edit this entry  
30
Mr. Krueger's Christmas

Mr. Krueger's Christmas

1980
×
★★½
Edit this entry  
30
High Pressure

High Pressure

1932
×
★★★
Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Perilous Journey

A Perilous Journey

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Odysseus & the Isle of Mists

Odysseus & the Isle of Mists

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Insurance Investigator

Insurance Investigator

1951
×
★★
Edit this entry  
29
Larceny with Music

Larceny with Music

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guns of the Pecos

Guns of the Pecos

1937
×
★½
Edit this entry  
29
Murder in the Music Hall

Murder in the Music Hall

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trail Dust

Trail Dust

1936
×
★★
Edit this entry  
29
So You Think You're a Nervous Wreck

So You Think You're a Nervous Wreck

1946
×
★★½
Edit this entry  
29
Master Will Shakespeare

Master Will Shakespeare

1936
×
★★½
Edit this entry  
28
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Moonlight Murder

Moonlight Murder

1936
×
★★½
Edit this entry  
28
How to Be a Latin Lover

How to Be a Latin Lover

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Destiny

Destiny

1944
×
★★½
Edit this entry  
27
Honeymoon Ahead

Honeymoon Ahead

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Crime Doctor’s Strangest Case

The Crime Doctor’s Strangest Case

1943
×
★★½
Edit this entry  
26
How to Deal

How to Deal

2003
×
★★
Edit this entry  
26
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mind Needer

The Mind Needer

1938
×
★★
Edit this entry  
24
Miracle on Main Street

Miracle on Main Street

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
High Society

High Society

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
Charge of the Lancers

Charge of the Lancers

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
½
Edit this entry  
22
The Perfect Host

The Perfect Host

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Meet the Boy Friend

Meet the Boy Friend

1937
×
★★
Edit this entry  
21
You Never Can Tell

You Never Can Tell

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sue My Lawyer

Sue My Lawyer

1938
×
★★
Edit this entry  
21
Time Out for Trouble

Time Out for Trouble

1938
×
★★
Edit this entry  
21
Cold Turkey

Cold Turkey

1940
×
★★
Edit this entry  
21
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★
Edit this entry  
21
Wharf Angel

Wharf Angel

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smashing the Spy Ring

Smashing the Spy Ring

1938
×
★★
Edit this entry  
20
The Poker Club

The Poker Club

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Java Head

Java Head

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Seeds of Destiny

Seeds of Destiny

1946
×
★★★
Edit this entry  
20
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last of the Fast Guns

The Last of the Fast Guns

1958
×
★★½
Edit this entry  
18
The Inner Circle

The Inner Circle

1946
×
★★½
Edit this entry  
18
Rappin'

Rappin'

1985
×
★½
Edit this entry  
18
Night Plane from Chungking

Night Plane from Chungking

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry