Sort by

joeyjohnson has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★½
Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tooth Fairy

Tooth Fairy

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Runaway

Runaway

2010
×
Edit this entry  
17
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Apprenticeship of Duddy Kravitz

The Apprenticeship of Duddy Kravitz

1974
×
★★½
Edit this entry  
11
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry