RSS feed for Josephine
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
The Case Against Adnan Syed

The Case Against Adnan Syed

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rebound

The Rebound

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Edit this entry  
02
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You, Me and Dupree

You, Me and Dupree

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Father Figures

Father Figures

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Edit this entry  
16
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Edit this entry