Sort by

Julia has logged 330 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Devil

Devil

2010
×
★½
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Christmas Cracker

Christmas Cracker

1963
×
★★★
Edit this entry  
18
Meat Love

Meat Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
18
Teeth

Teeth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Edit this entry  
12
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Once Upon A Holiday

Once Upon A Holiday

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
A Dogwalker's Christmas Tale

A Dogwalker's Christmas Tale

2015
×
Edit this entry  
08
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Edit this entry  
08
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Edit this entry  
07
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
The Unknown Soldier

The Unknown Soldier

1955
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Code Name: The Cleaner

Code Name: The Cleaner

2007
×
★½
Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★½
Edit this entry