Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Triskaïdékaphobie

Triskaïdékaphobie

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Edit this entry  
26
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Retrograde Premonition

Retrograde Premonition

2010
×
Edit this entry  
08
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
07
Geographies of Solitude

Geographies of Solitude

2022
×
Edit this entry  
07
Looking For Santa

Looking For Santa

2021
×
Edit this entry  
07
A Lynx in the Town

A Lynx in the Town

2019
×
Edit this entry  
07
The Elephant and The Bicycle

The Elephant and The Bicycle

2014
×
Edit this entry  
07
Snowflake

Snowflake

2012
×
Edit this entry  
04
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Edit this entry  
03
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Carter

Carter

2022
×
Edit this entry  
01
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
Edit this entry  
27
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
Edit this entry  
27
The Dog who Stopped the War

The Dog who Stopped the War

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
Edit this entry  
23
Two Days Before Christmas

Two Days Before Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Far Beyond the Pasturelands

Far Beyond the Pasturelands

2023
×
Edit this entry  
10
Ten

Ten

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
10 on Ten

10 on Ten

2004
×
Edit this entry  
07
multiverse

multiverse

2019
×
Edit this entry  
07
Life After Love

Life After Love

2018
×
Edit this entry  
05
Crème de menthe

Crème de menthe

2017
×
★½
Edit this entry  
05
Light Years

Light Years

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Black Glass

Black Glass

2022
×
Edit this entry  
03
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
Edit this entry  
02
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the East

Once Upon a Time in the East

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
1982

1982

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Just Me and You

Just Me and You

2019
×
★½
Edit this entry  
21
An Extraordinary Person

An Extraordinary Person

2013
×
Edit this entry  
20
Elementary Phrases

Elementary Phrases

1994
×
Edit this entry  
19
The Image Book

The Image Book

2018
×
Edit this entry  
16
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Like the Ones I Used to Know

Like the Ones I Used to Know

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
Edit this entry  
08
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Shoah

Shoah

1985
×
Read the review Edit this entry