Sort by

johnny has logged 38 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jack

Jack

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Twixt

Twixt

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Opening Night

Opening Night

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
19
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★½
Edit this entry  
08
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
After Earth

After Earth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
El sur

El sur

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
Edit this entry