Sort by

John has logged 23 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★
Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★½
Edit this entry