• Inside

    Inside

    ★★★

    Typical quarantine activities.

  • Creed III

    Creed III

    ★★★½

    Follows the tried and true boxing movie structure, but transcends the Rocky franchise with a compelling story and some incredibly refreshing directing from Michael B Jordan.

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★★½

    It’s fun enough, but the headache inducing CGI ultimately prevents you from fully turning off your brain and embracing the chaotic nonsense.

  • 65

    65

    ★★

    Struggles to balance out the sensitive emotional themes with enough action spectacle to keep it interesting, and I wish it embraced the campy nature of its absurd premise a little more. It just wants to be a totally different movie and ends up feeling pretty tired and familiar.

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★½

    Last movie in the world you’d think would put me to sleep, but it’s surprisingly slow and weirdly lacks both cocaine and bear.

  • Creed II

    Creed II

    ★★★

    Sentimental to a fault, and maybe it’s the fact that I’ve just never taken the time to watch the rest of the Rocky franchise, but this did nearly nothing for me aside from being a testosterone fueled hype video. Wanted to watch it before seeing Creed III though.

  • Jesus Revolution

    Jesus Revolution

    ★★★

    It’s a wholesome story with great production value and a message that’s hard not to be won over by, but it’s unnecessarily long and ends up being extremely repetitive. Felt like I was looking at my watch more than the screen by the end, but I’m glad it’s being so well received and I always love seeing what these guys put out.

  • Strange Days

    Strange Days

    ★★★★

    2,000th Film Watched

    Been trying to decide what film should be my 2,000th movie on here for a while now, and this one is perfectly fitting. It’s a wild ride with heavy themes and well directed action, but I just couldn’t connect to the characters that much and I think my long hiatus from movie watching has definitely affected my attention span because I was anxiously waiting for it to be over. This might just end up being a year of mostly tv shows and books for me.

  • Knock at the Cabin

    Knock at the Cabin

    ★★★

    Had zero expectations going in, so I can’t say I’m disappointed, but boy, this is just incredibly uncompelling and forgettable with directing choices that play it way too safe for the R rating.

  • Women Talking

    Women Talking

    ★★★★½

    Thoughtful, compelling, tender and moving. Absolutely phenomenal.

  • Missing

    Missing

    ★★★½

    With strong writing and excellent transitions, this is a really well executed thriller that I enjoyed way more than I thought I would even though the first half is significantly better.

  • House Party

    House Party

    Shockingly tame and painfully boring. Wasn’t expecting much though.