Sort by

john has logged 66 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Primal

Primal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Arcade Fire: Madison Square Garden New York, NY 2010-08-05

Arcade Fire: Madison Square Garden New York, NY 2010-08-05

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★½
Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
See You Next Summer

See You Next Summer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read prior review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
Read prior review Edit this entry  
09
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Edit this entry