john has logged 42 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Four of a Kind

Four of a Kind

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Summer Heights High

Summer Heights High

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jerry Springer: The Opera

Jerry Springer: The Opera

2005
×
Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
02
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry