john has logged 33 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
½
Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Capone

Capone

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Host

Host

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Transit

Lost in Transit

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry