john has logged 51 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★½
Edit this entry  
27
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nikes

Nikes

2016
×
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zero Day

Zero Day

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry