• The Man Who Fell to Earth

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★½

  • Mirror

    ★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • Dark Star

    ★★★½

  • Italianamerican

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Serpico

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • Westworld

    ★★★½

  • Robin Hood

    ★★★★½

  • Badlands

    ★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • Messiah of Evil

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • Soylent Green

    ★★★

  • Scooby-Doo Meets Batman

    ★★★½

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★★

  • Wake in Fright

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • The Beatles on the Rooftop

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Destroy All Monsters

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Hour of the Wolf

    ★★★½

  • The Big Shave

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Taming of the Shrew

    ★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★½

  • Manos: The Hands of Fate

  • Persona

    ★★★★½

  • Batman

    ★★★½

  • Tokyo Drifter

    ★★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • It's Not Just You, Murray!

    ★★★½

  • High and Low

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • Spartacus

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★