• Scanners

    ★★★★

  • Altered States

    ★★★★½

  • Nine to Five

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Xanadu

    ★★½

  • Caddyshack

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Werner Herzog Eats His Shoe

    ★★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Manhattan

    ★★★½

  • Mad Max

    ★★★½

  • Asparagus

    ★★★★½

  • The Warriors

    ★★★★

  • Within the Woods

    ★★★★

  • The Star Wars Holiday Special

  • Halloween

    ★★★★½

  • Attack of the Killer Tomatoes!

    ★★½

  • American Boy: A Profile of Steven Prince

    ★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★½

  • Dawn of the Dead

    ★★★★

  • Animal House

    ★★★★

  • Jaws 2

    ★★½

  • Up in Smoke

    ★★★½

  • High Anxiety

    ★★★

  • Opening Night

    ★★★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

    ★★★★

  • Oh, God!

  • House

    ★★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Wizards

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • News from Home

    ★★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • Marathon Man

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • The Man Who Fell to Earth

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★½

  • Mirror

    ★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★½

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • Dark Star

    ★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

  • Italianamerican

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Serpico

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★