• Ghostwatch

    Ghostwatch

    ★★★★★

    What is real? What is make believe? Ghostwatch experiments that aspect with the paranormal in a way that intertwines a normal suburban family and their struggles along the way. Haunted by an unknown phenomenon, this film’s tension is so thick that you get lost in the mystery. A wonderful piece of horror fiction that is unlike anything seen before in the medium 

    10/10

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    Perfect movie material

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★★★½

    THIS IS NOT A REVIEW, THIS IS MY PROBLEM WITH DISNEY

    As a fan of all things cinema, of course we must address the big elephant in the room. The big media monopoly empire, Disney. Throughout the last decade, the house of mouse has only gained a bigger following, receiving more revenue from each film released. Whether it is the latest entry in the Marvel Cinematic Universe (MCU) or Star Wars, hell even thrown in the amount of live action…

  • The Scooby-Doo Project

    The Scooby-Doo Project

    ★★★★

    kinda goated

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★★

    tired: watching at worlds end

    wired: watching the blair witch project with 20 of my friends in a packed room with dual screen tv 


    10/10

  • Celluloid Nightmares

    Celluloid Nightmares

    ★★★★

    I have no words 
    I loved it (?)

    8/10

  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

    Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

    ★★★★★

    art
    /ärt/ noun
    the expression or application of human creative skill and imagination, typically in a visual form such as painting or sculpture, producing works to be appreciated primarily for their beauty or emotional power.

    The definition of artistic expression, a film that basically is made using every form of medium from music to filmmaking to art itself. One of the singular greatest achievements ever made 

    10/10

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

    Borat Subsequent Moviefilm feels completely different from its predecessor while also sticking to what makes the original very funny. As always, Sacha Baron Cohen is extremely funny as this character and never fails to make his audience smile. This film is vulgar in its social views but thats what fans come to expect. This keeps the same style of humor but takes it into a modernist approach, where technology and people’s perception of life has changed drastically. If you're a fan of the first film, you'll surely love this film and is a worthy follow-up!

    Also.....GO VOTE!

    8/10

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★★

    Disney at their most metal and their most nihilistic. Dead Man’s Chest improves on what makes its predecessor so great. The visual effects are some of the best I’ve ever seen. This films has that feeling of being an epic because of its scope and scale. Johnny Depp, Orland Bloom and Kiera Knightly and others are absolutely wonderful. The score is absolutely iconic. The cinematography suits the film perfectly. Davy Jones is such an underrated villain in film and he is BRILLIANT, here. 

    Give this film another shot, you’ll never be disappointed 

    10/10

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    There is a line in Lee Issac Chung's beautiful film that expresses my feelings about the film. "Minari is wonderful!" Ever since this premiered at Sundance of this year, this film has intrigued me from its premise to Yeun leading the film and the backstory regarding the film. I paid little to no attention towards the marketing or trailers that were released, basically going in blind. If you are unaware, Minari stars Steven Yeun, Han Ye-ri, Youn Yuh-jung, Alan S…

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    “In moonlight....black boys look blue.”

    10/10

  • David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

    American Utopia displays two brilliant artists collaborating with one another and making something unlike anything I have ever seen. As a big fan of Talking Heads and David Byrne, my expectations were high but not too high. This is because my biggest fear going in was if this would be a retreat or a copycat of Jonathan Demme's masterpiece "Stop Making Sense" and I am very happy to say this is not. While "Stop Making Sense" feels like Byrne displaying…