john has written 314 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

    I cannot even form a single review without deleting an entire review. All I’m going to say is watch this film. It truly is one of the best films I’ve ever seen and one of the most important films in the history of cinema. The performances are exceptional and for a silent film you feel the weight of Joan’s presence. 

    I will definitely rewatch this film and might be an all timer 

    10/10

  • Sleep Has Her House

    Sleep Has Her House

    ★★★★★

    Scott Barely is the type of filmmaker that I just want to sit down and just talk about his vision and his love for filmmaking. One of the most personal and haunting pieces of filmmaking  I’ve seen and a film that is not for everyone. 

    10/10

  • We Are Who We Are

    We Are Who We Are

    ★★★★★

    Television has had an interesting change of pace in the recent decade. New and ongoing series from different programs and streaming services have different styles and innovations that blur that lines between television quality and the quality of a film. Series like Mr. Robot, Euphoria, and Breaking Bad among others presented themselves to be more than their worth. However, there can be instances where an acclaimed filmmaker will go from film to television to keep up with modern culture. Series…

  • Still Processing

    Still Processing

    ★★★★★

    I’m a shell of a human being

  • Still Processing

    Still Processing

    ★★★★★

    I'm sitting in my dorm room, alone with my thoughts and feeling empty inside. I press play on "still processing", a short film i've heard nothing but praise and admiration from peers and friends. Nothing prepared for what was to come; a brutally honest, emotional, vulnerable and a bold new vision in the world of filmmaking. Sophy allows the audience to level with the trauma she endures and is haunted of her past, something that constantly reminisces with her family.…

  • We Are Who We Are

    We Are Who We Are

    ★★★★★

    episode 6

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★★

    Spider-Man 2 is a comic book brought to life. While it’s predecessor is a stereotypical origin story, this film displays the effects of having powers as a person and how it effects the people around you. Brought to life by a fantastic performance by Maguire and Alfred Molina as Doc Octopus! The score is as iconic as ever and the writing is so charming and sincere while also not afraid of going dark. Raimi’s direction is both silly and sinister…

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★★

    [Director’s Cut]

    Doctor Sleep places director Mike Flanagan at his most dream like and personal with this film. It does not try to make itself become better than its predecessor but manages to be a worthy successor. Ewan McGregor is THE male performance of 2019, playing a man who is not quite over the traumas that still haunt him from when he was a boy. The film is perfectly paced and never feels boring or padded. The fan service is…

  • His Motorbike, Her Island

    His Motorbike, Her Island

    ★★★★★

    The ability to fall in love with one you desperately care about are the moments in cinema that are magical. The audience witness' the compassion between each of the lovers for one another as they want to spend every waking moment with them, hoping to never leave. You witness the lover's ups and downs as they find new ways to make themselves happy with each other. His Motorbike, Her Island explores the catharsis in that, taking two people who become…

  • Pulse

    Pulse

    ★★★★★

    From the opening moments of Kiyoshi Kurosawa's Pulse you immediately witness the horrors this film encompasses. This film is truly unlike anything I've ever seen and one that will be hard to replicate. The film makes you feel the terror and anxiety inducing scares and wants them to wash over you as they come in waves. Kurosawa's display of trauma is perfectly captured, showing the different people have different forms of grief and despair. The cinematography is unsettling and bleak…

  • Miami Vice

    Miami Vice

    ★★★★★

    watching this high made me hella emotional the fuck

  • Ghostwatch

    Ghostwatch

    ★★★★★

    What is real? What is make believe? Ghostwatch experiments that aspect with the paranormal in a way that intertwines a normal suburban family and their struggles along the way. Haunted by an unknown phenomenon, this film’s tension is so thick that you get lost in the mystery. A wonderful piece of horror fiction that is unlike anything seen before in the medium 

    10/10