RSS feed for judy holliday propagandist

judy holliday propagandist has logged 302 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mirage

Mirage

1965
×
★★★
Edit this entry  
28
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★½
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Visit

The Visit

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★
Edit this entry  
07
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry  
20
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★½
Edit this entry  
15
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★½
Edit this entry  
14
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
09
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
Edit this entry  
07
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Edit this entry  
05
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
Read the review Edit this entry