Sort by

sarah has logged 335 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
31
Never Fear

Never Fear

1950
×
★★½
Edit this entry  
30
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★
Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
Edit this entry  
23
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Children of Divorce

Children of Divorce

1927
×
★★½
Edit this entry  
15
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
15
When Ladies Meet

When Ladies Meet

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★
Edit this entry  
14
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★½
Edit this entry  
14
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
Edit this entry  
12
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★½
Edit this entry  
09
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★
Edit this entry  
03
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
Edit this entry  
28
Baby

Baby

1954
×
Edit this entry  
27
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★
Edit this entry  
20
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★
Edit this entry  
16
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
Edit this entry  
12
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Ghost Goes West

The Ghost Goes West

1935
×
Edit this entry  
31
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★½
Edit this entry  
30
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
Edit this entry  
30
Ladies They Talk About

Ladies They Talk About

1933
×
★★★
Edit this entry  
30
No Greater Glory

No Greater Glory

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
29
Forbidden

Forbidden

1932
×
★★★
Edit this entry