RSS feed for judy holliday propagandist
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
Winning

Winning

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cowboy and the Lady

The Cowboy and the Lady

1938
×
★★½
Edit this entry  
04
Party Wire

Party Wire

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Public Hero Number 1

Public Hero Number 1

1935
×
★★
Edit this entry  
30
Safe

Safe

1995
×
Edit this entry  
29
Orlando

Orlando

1992
×
Edit this entry  
29
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
Edit this entry  
28
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You'll Never Get Rich

You'll Never Get Rich

1941
×
★★½
Edit this entry  
27
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★
Edit this entry  
26
Anna Christie

Anna Christie

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hombre

Hombre

1967
×
★★★
Edit this entry  
23
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harper

Harper

1966
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★½
Edit this entry  
19
Lady L

Lady L

1965
×
★★½
Edit this entry  
16
Private Lives

Private Lives

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Riffraff

Riffraff

1936
×
★★
Edit this entry  
14
Without Lying Down: Frances Marion and the Power of Women in Hollywood

Without Lying Down: Frances Marion and the Power of Women in Hollywood

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★
Edit this entry  
12
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★½
Edit this entry  
10
A New Kind of Love

A New Kind of Love

1963
×
★★½
Edit this entry  
10
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Slightly French

Slightly French

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Supernatural

Supernatural

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angels Over Broadway

Angels Over Broadway

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Min and Bill

Min and Bill

1930
×
★★½
Edit this entry  
06
The Sin of Nora Moran

The Sin of Nora Moran

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Frisco Jenny

Frisco Jenny

1932
×
★★★
Edit this entry  
05
Smart Woman

Smart Woman

1931
×
★★★
Edit this entry  
05
Goodbye Again

Goodbye Again

1933
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Devil Thumbs a Ride

The Devil Thumbs a Ride

1947
×
★★★½
Edit this entry  
04
Employees' Entrance

Employees' Entrance

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Slightly Scarlet

Slightly Scarlet

1956
×
★★
Edit this entry  
02
Bed of Roses

Bed of Roses

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pressure Point

Pressure Point

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blackboard Jungle

Blackboard Jungle

1955
×
★★½
Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry