RSS feed for judy holliday propagandist
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hemingway's Adventures of a Young Man

Hemingway's Adventures of a Young Man

1962
×
Edit this entry  
24
The Prize

The Prize

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
Hud

Hud

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★★
Edit this entry  
16
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
13
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Whirlpool

Whirlpool

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bang the Drum Slowly

Bang the Drum Slowly

1956
×
Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Fast and Loose

Fast and Loose

1939
×
★★½
Edit this entry  
02
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Until They Sail

Until They Sail

1957
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★
Edit this entry  
31
The Professionals

The Professionals

1966
×
Edit this entry  
31
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★
Edit this entry  
30
Good-bye, My Lady

Good-bye, My Lady

1956
×
★★★½
Edit this entry  
27
In Paris Parks

In Paris Parks

1954
×
Edit this entry  
26
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rally 'Round the Flag, Boys!

Rally 'Round the Flag, Boys!

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Rack

The Rack

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
Feet First

Feet First

1930
×
★★★
Edit this entry  
20
The Rose Tattoo

The Rose Tattoo

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in Question

The Woman in Question

1950
×
★★★
Edit this entry  
15
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Edit this entry  
15
The Train

The Train

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paul Robeson: Tribute to an Artist

Paul Robeson: Tribute to an Artist

1979
×
Edit this entry  
14
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
Edit this entry  
29
Dead End

Dead End

1937
×
★★★
Edit this entry  
29
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Legion

Black Legion

1937
×
★★
Edit this entry  
29
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Kind of Loving

A Kind of Loving

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★
Edit this entry  
25
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kid Galahad

Kid Galahad

1937
×
★★½
Edit this entry  
23
The Westerner

The Westerner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
Edit this entry