RSS feed for judy holliday propagandist

judy holliday propagandist has logged 275 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Affair in Trinidad

Affair in Trinidad

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Party Wire

Party Wire

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
Hombre

Hombre

1967
×
★★★
Edit this entry  
16
Private Lives

Private Lives

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Supernatural

Supernatural

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frisco Jenny

Frisco Jenny

1932
×
★★★
Edit this entry  
05
Smart Woman

Smart Woman

1931
×
★★★
Edit this entry  
02
Bed of Roses

Bed of Roses

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prize

The Prize

1963
×
★★★
Edit this entry  
17
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★★
Edit this entry  
13
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
13
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whirlpool

Whirlpool

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★
Edit this entry  
24
The Rack

The Rack

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
Feet First

Feet First

1930
×
★★★
Edit this entry  
16
The Woman in Question

The Woman in Question

1950
×
★★★
Edit this entry  
15
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Edit this entry  
29
Dead End

Dead End

1937
×
★★★
Edit this entry  
28
A Kind of Loving

A Kind of Loving

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
The Old Maid

The Old Maid

1939
×
★★★
Edit this entry  
06
Evergreen

Evergreen

1934
×
★★★
Edit this entry  
13
The Divorce of Lady X

The Divorce of Lady X

1938
×
★★★
Edit this entry  
12
Smilin' Through

Smilin' Through

1932
×
★★★
Edit this entry  
11
Back Street

Back Street

1932
×
★★★
Edit this entry  
04
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★
Edit this entry  
04
Show People

Show People

1928
×
★★★
Edit this entry  
24
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★
Edit this entry  
14
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★
Edit this entry  
12
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ladies They Talk About

Ladies They Talk About

1933
×
★★★
Edit this entry  
29
Forbidden

Forbidden

1932
×
★★★
Edit this entry  
26
The Ghost Breakers

The Ghost Breakers

1940
×
★★★
Edit this entry  
25
The Black Castle

The Black Castle

1952
×
★★★
Edit this entry  
23
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
05
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry