RSS feed for judy holliday propagandist

judy holliday propagandist has logged 64 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ten

Ten

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babel

Babel

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry