RSS feed for sarah

sarah has written 50 reviews for films during 2015.

  • Everest

    Everest

    ★★★½

    3.4/5

  • The Martian

    The Martian

    ★★★★

    4.25/5

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★

    2.0/5

  • October Sky

    October Sky

    ★★★★

    I forgot how much I liked this film! Glad I rewatched it.

    4.15/5

  • Man on Wire

    Man on Wire

    ★★★★

    Wow!!

    4.25/5

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★½

    I liked a movie that Adam Sandler was in?

    4.4/5

  • Accidental Love

    Accidental Love

    ★½

    it was semi watchable for the first forty minutes?? then i watched the rest of the movie and the terrible reviews all made sense.

    1.7/5

  • End of Watch

    End of Watch

    ★★★½

    Camera work was too distracting, unfortunately. I understand what they were trying to achieve with it, but man, all it did was make me dizzy.

    I liked the ending though.

    3.35/5

  • Frank

    Frank

    ★★★★

    4.1/5

  • Southpaw

    Southpaw

    ★★★★

    Even though it's standing at 58% on Rotten Tomatoes, I still wanted to see this because of Jake's performance. Much to my surprise, the genre cliches that everyone was complaining about, I had no problem with at all. It worked, and it worked pretty damn well. Even the training montage that you knew was coming was executed well. It didn't feel feel like a cliche because it kept you invested in the moment, and this movie had me entertained the…

  • Jarhead

    Jarhead

    ★★★★

    4.1/5

  • Brothers

    Brothers

    ★★★½

    A pretty solid film! It was a bit hard to watch sometimes because of its subject matter, but overall, the performances were great.

    Don't really have much to say about it other than that.

    3.45/5