RSS feed for judy holliday propagandist

judy holliday propagandist has written 28 reviews for films rated ★★ .

  • The Impatient Years

    The Impatient Years

    ★★

    You know the Meet Joe Black clip that goes viral every five months.... that is what this movie feels like for one hour and thirty minutes straight.

  • The Wedding Night

    The Wedding Night

    ★★

    I only really knew about Anna Sten through Cole Porter’s "Anything Goes" (🎵When Sam Goldwyn can with great conviction / Instruct Anna Sten in diction🎵), and I can’t say that this first film I’ve seen has warmed me up to her much (through no fault of her own!). An unconvincing romance with Gary Cooper, the racism, and Ralph Bellamy’s awful polish accent made this difficult to watch.

  • Winning

    Winning

    ★★

    A weird film, but not a total waste of two hours. At least I got to see Paul Newman punch Robert Wagner in the face.

  • Strangers May Kiss

    Strangers May Kiss

    ★★

    There was a TCM documentary I recently watched called Complicated Women— an hour all about exploring roles for women in pre-code Hollywood— that painted pre-codes in an extremely positive light, discussing how sophisticated, sexually-liberated career women were allowed this space in time to really exist on screen. That’s one of the many reasons why I love watching these films— they feel so separated from the Classic Hollywood I’m used to, not as confined or stuffy or suppressed. Something that bothered…

  • The Young Philadelphians

    The Young Philadelphians

    ★★

    I need to get my Paul Newman stan card temporarily revoked because this is seriously some of the hammiest acting work he’s ever done. This film is a fifties melodrama that is so overwrought with ideas, yet feels so empty and dreadfully dull. Quite possibly its worst offense, though, is casting a 28-year-old actress, putting some low-effort aging makeup on her face, and having her play the mother of a 34-year-old Paul. I truly hate old hollywood!!

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★

    the most surprising thing about this cinematic universe is that peter bogdanovich is still regularly directing movies

  • Long Shot

    Long Shot

    ★★

    Was about to describe this as "forgettable" and "serviceable", but then I remembered the "love for the G.O.P. and G.O.D." line and my rating instantly dropped another half star.

  • Seven Chances

    Seven Chances

    ★★

    One appearance of blackface is already bad enough, but when there’s multiple instances of blackface AND other racist jokes, just throw the whole film away. Yuck.

  • Touch of Evil

    Touch of Evil

    ★★

    Orson Welles really looked at this man and said, yes, he's the perfect actor to play the Mexican cop in my movie.

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★

    Someone should have told all these 1930s actors that the invention and commercialization of sound film doesn't mean YOUHAVETOSHOUTALLYOURLINESLIKETHIS.

  • Jackass Presents: Bad Grandpa

    Jackass Presents: Bad Grandpa

    ★★

    i love how the last 4 things i logged on letterboxd were a 50s italian neorealist film, 2 technicolor musicals from the 40s, and a movie where an old johnny knoxville gets his dick stuck in a vending machine.

    i'm a film addict, absolutely crazy about cinema.

  • Falling in Love

    Falling in Love

    ★★

    can you imagine how much better this would have been as a fun romantic comedy starring robert fucking de niro and meryl fucking streep.. but nOoOooOO... we get this run-of-the-mill drama instead. god has abandoned us.

    2.25/5