RSS feed for sarah

sarah has written 257 reviews for films rated ★★★★ .

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

    Felt like my heart was going to burst while watching the travelling stills montage 🥰🥰🥰

  • The More the Merrier

    The More the Merrier

    ★★★★

    Currently high on all the yearning and the soft lighting and the one-take conversations and Joel McCrea gently caressing Jean Arthur’s shoulders and Jean Arthur grabbing Joel McCrea’s face when they kiss and "FULL SPEED AHEAD" and Jean Arthur crying away atop a plate of catfish and rice on her wedding day. Movies are wonderful.

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★

    I know Some Like it Hot is considered “one of the final nails in the coffin of the Hays Code” for obvious reasons, but it’s actually kind of fun to rack up just how many other “rules” this film breaks concerning over twenty years of censorship. A five-minute make-out session with both figures in a reclining position. A throwaway line that includes the word “pregnant”. The bust of that Marilyn dress. It’s like the perfect meeting point between the old studio system era and the New Hollywood of the late 60s.

  • A Place in the Sun

    A Place in the Sun

    ★★★★

    Director George Stevens almost becomes the focal point here, the tragedy behind the tragedy. With films like Swing Time, Vivacious Lady, and Woman of the Year under his belt, he headed a film unit during the war effort, and subsequently became instrumental in recording footage of D-Day, the liberation of Paris, and the horrors of the concentration camps. A Place in the Sun feels like the stark turning point in his Hollywood career, a film where sweeping dramas replace lighthearted…

  • Sweet Smell of Success

    Sweet Smell of Success

    ★★★★

    The slickest of all screenplays. This film didn’t really hit the mark for me the first time I watched it, but it’s all come into focus now. So sleazy, and so good.

  • Now, Voyager

    Now, Voyager

    ★★★★

    "...all people are alone in some ways and some people are alone in all ways..."

    I had trouble with this film two years ago. It was hard for me to reconcile the depiction of old maids and “ugly ducklings” with the idea that adhering to a patriarchal sense of beauty brings one freedom— it all felt so contradictory. But I think this rewatch has mended my line of thinking somewhat, because even though there is definitely a conversation to be…

  • Autumn Tale

    Autumn Tale

    ★★★★

    My 16th Rohmer, and possibly my favorite of his 1990s films. His worlds are always full of small ironies, even when the trajectory of the story seems predictable. It's what I love most about his films.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    Two and a half hours of names I couldn’t remember and faces I couldn’t distinguish and decades melting into each other without notice and Al Pacino doing his Al Pacino thing. And, then, the film enters its final hour and those names become fixtures and those faces are suddenly older and the decades are moving faster and Robert De Niro is not doing his Robert De Niro thing anymore and “you don’t know how fast time goes until you get there” hits and the credits start rolling and the final shot lingers long after I close the netflix tab.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★

    I love that kindred moment of recognition between me and the other five people in the theater when the film reached the Jessica Only Child Illinois Chicago scene. Maybe being Too Online has its benefits.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "I saw her one last time. She didn't see me."

    Please be quiet, I'm yearning.

  • When Ladies Meet

    When Ladies Meet

    ★★★★

    Can’t tell you how nervous I was watching this film, afraid that it might go wayward any second and treat the women as frivolous or misguided in their very real troubles regarding men. But the film, to my relief, is quite contemporary and nuanced in respect to both Ann Harding and Myrna Loy’s characters, and their interactions hold a real understanding on how women should not to be viewed as either right or wrong, or good or bad. One of my new favorite 30s films!! 💖

  • The Miracle of Morgan’s Creek

    The Miracle of Morgan’s Creek

    ★★★★

    "FOLLOWING A NORMAL PLOT STRUCTURE??? NOT AGITATING THE HAYS CENSORSHIP OFFICE?? WRITING A COMPLETELY PLAUSIBLE AND NOT BATSHIT INSANE THIRD ACT???

    NO"

    —How I like to imagine Preston Sturges at all his film pitch meetings whenever the studio gives him suggestions