RSS feed for judy holliday propagandist

judy holliday propagandist has written 52 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    A bit of sadness has crept its way to me this New Year’s Eve. To live in the David Lean-esque world of Paul Thomas Anderson’s Phantom Thread, even for just two hours, has brought me a little comfort. Happy New Year 🥳

  • Cat on a Hot Tin Roof

    Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

    My third rewatch in less than three months... damn, I'm really going through it, huh. I thought I knew this movie like the back of my hand, but every rewatch reveals how wrong I was, how many little details have escaped my attention before. Can I call this a comfort movie? It's mine, anyway. It's simply a comfort just to return to it over and over again (or, over, and over, and over, and over again, in my case).

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    Even though Before Sunset has always been my favorite, I often regarded Before Sunrise as possessing the most fantasy and romance and enchantment in the trilogy. It was a time of their own making, in a little world so far separated from anything in their real lives. Their eventual goodbyes were anticipated half-way through the film, and that effectively built up an anxiety that couldn’t be shaken off, no matter how hard Jesse and Celine and the audience wished it…

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    “Now I’m ten years older and she’s still 13, I guess.”

    Before Sunrise, in time and numbers—

    Released in 1995, the year I was born. Five viewings in five years. 2014 to 2019. Jesse and Celine were 23 when I watched them for the first time. I was 19. They were 23 when I watched them for the second time. I was still 19. A third time. I was 21. A fourth. I was 22. Now on the eve of my 24th birthday, I’m five years older and they’re still 23.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    I’ve been avoiding rewatching Phantom Thread for a full year now. There’s this strange fear I have about my favorite films, as if the sacredness of the first viewing will scatter into dust when I watch it a second time, and I will have to repeatedly lie to myself into loving it with the same sincerity as the first, despite that nagging feeling telling me the magic has disappeared. But, with this second viewing, I grew to love Phantom Thread

  • Sunset Boulevard

    Sunset Boulevard

    ★★★★★

    It was incredible to experience this in a theater— with Gloria Swanson's face larger than life on that screen— as Norma recited her famous closing speech. She looked directly at the camera, and suddenly, I became one of "those wonderful people out there in the dark!", watching her movements with adoration and awe.

  • Her

    Her

    ★★★★★

    One thing I didn’t pay much attention to through all my rewatches in the past 4 years is how this film opens and closes with Theodore’s letters. The first one being an impersonal, distant version of him, a letter disguised as a form of intimacy and connection— but it’s all fake. We grow even more apart in this world despite its crowds of people and vast cityscapes, and the longing for something real is so overwhelming. Theodore embodies this longing so deeply, but, by his last letter, the beautiful words he writes ring true because he’s lived them.

    Spike Jonze, please pay for my therapy bills.

  • Ingrid Bergman: In Her Own Words

    Ingrid Bergman: In Her Own Words

    ★★★★★

    "These tests with Vicky were the first time that we ever shot her on film, and it reminded me of a great documentary called Ingrid Bergman: In Her Own Words..."

    —Paul Thomas Anderson talking about Vicky Krieps in Phantom Thread, and killing me instantly by merging all my niche interests into one sentence.

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★★

    Ok, I hadn't seen this film in over six years, but I was inspired to rewatch it because everyone was live-tweeting when it was on TCM yesterday. Here are my late-night thoughts:

    • My god, this is by far one of Hitchcock's most enjoyable films. It is so entertaining that you can barely feel the 2 hour and 16 minute runtime.
    • I did NOT remember how sexual this film was. Every time Cary Grant would say something like "Now,…

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★★★

    almost nobody agrees with me, but jackie brown is quentin tarantino's BEST film. i feel like i'm talking to a wall whenever i mention this film to people; it's honestly a masterpiece of late 90s cinema.

    i wish letterboxd lets you insert gifs because i need that hillary clinton one to further emphasize my points. here's a link to it instead, even though the desired effect is just not the same.

  • Ingrid Bergman: In Her Own Words

    Ingrid Bergman: In Her Own Words

    ★★★★★

    I’m just really glad this documentary exists. Ingrid Bergman will always be recognized in history for her iconic films, but, with the addition of the home movies and personal letters revealed in this doc, her most treasured memories are documented and presented for the whole world to see. This is Ingrid at her most vulnerable and true self. She was an extremely flawed person, and not just the golden age icon everyone remembers. But her flaws only reveal the bigger…

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    i love that i can discover even more new details every single time i rewatch this