Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

  • Southpaw

    ★★★★

  • Making a Murderer

    ★★★★

  • Everest

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Babel

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Chef

Jan 8

Last Film

Room

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Comedy
19 films
Thriller
15 films
Romance
12 films
Action
11 films
Crime
10 films
Adventure
10 films
Sci Fi
8 films
Mystery
5 films
War
3 films
USA
45 films
UK
19 films
France
7 films
Germany
6 films
Canada
3 films
Ireland
2 films
Sweden
2 films
Iceland
1 film
Australia
1 film
Japan
1 film
English
54 films
French
11 films
Spanish
6 films
Italian
3 films
German
3 films
Arabic
3 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
Latin
1 film
Romanian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

judy holliday propagandist’s most liked review

Inglourious Basterds

★★★★½

"Omar speaks third most, so he'll be Donny's assistant."

"I don't speak Italian."

"Like I said, third best. Just keep your fuckin' mouth shut."

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Accidental Love
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Mother
Average weighted rating:

3.2

Films judy holliday propagandist watched in 2015

  • Room
  • Everest
  • Making a Murderer
  • Rear Window
  • The Martian
  • Ferris Bueller's Day Off
  • October Sky
  • Man on Wire
  • Punch-Drunk Love
  • Accidental Love
  • End of Watch
  • Frank
  • Southpaw
  • Jarhead
  • Brothers
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Day After Tomorrow
  • Mad Max: Fury Road
  • Fantastic Mr. Fox
  • Ex Machina
  • O Brother, Where Art Thou?
  • A Serious Man
  • Burn After Reading
  • Babel
  • Avengers: Age of Ultron
  • Inside Llewyn Davis
  • Fargo
  • Her
  • Amélie
  • Secretary
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Mother
  • Layer Cake
  • Blue Is the Warmest Color
  • Magnolia
  • Hot Fuzz
  • The Truman Show
  • Skyfall
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Shaun of the Dead
  • The World's End
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Source Code
  • 10 Things I Hate About You
  • Revolutionary Road
  • Love & Other Drugs
  • Brokeback Mountain
  • Inglourious Basterds
  • Whiplash
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Social Network
  • Nightcrawler
  • The Fault in Our Stars
  • Chef

World Map

Highly rated films judy holliday propagandist is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan

Highly rated with judy holliday propagandist’s friends Patron

  • The Social Network
  • Gone Girl
  • Mad Max: Fury Road
  • Whiplash
  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Fight Club
  • Inglourious Basterds
  • Carol
  • The Empire Strikes Back
  • Nightcrawler
  • Steve Jobs
  • Star Wars
  • Spotlight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ex Machina
  • Interstellar
  • Inside Out
  • Inside Llewyn Davis
  • Return of the Jedi
  • Sicario
  • The Lobster
  • What We Do in the Shadows
  • Selma
  • The Martian
  • Brooklyn
  • Big Hero 6
  • Room
  • It Follows
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Tangerine
  • The Guest
  • A Most Violent Year
  • The Babadook
  • The Gift
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Spy
  • Crimson Peak
  • The Imitation Game
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Theory of Everything
  • Southpaw
  • Ant-Man
  • Cinderella
  • Inherent Vice
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • While We're Young
  • Spectre
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Jurassic World
  • Trainwreck
  • Into the Woods
  • Pitch Perfect 2

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more