Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★½

  • O.J.: Made in America

    ★★★★½

  • Hamilton's America

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Lemonade

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • About Elly

    ★★★★★

  • Ten

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★½

  • Selma

    ★★★★½

  • Mustang

    ★★★★½

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 150 Films watched
  • 12.5 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Jan 7

Most Watched

A Separation

twice

Last Film

Hail, Caesar!

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
108 films
Comedy
53 films
Romance
36 films
Thriller
28 films
Crime
22 films
Action
17 films
Adventure
13 films
Mystery
12 films
Documentary
11 films
Sci Fi
11 films
USA
113 films
France
24 films
UK
17 films
Germany
10 films
Iran
6 films
Belgium
6 films
Denmark
5 films
Italy
5 films
Sweden
4 films
Austria
3 films
English
133 films
French
25 films
Spanish
11 films
Italian
11 films
German
9 films
Russian
5 films
Polish
4 films
Danish
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 28

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

judy holliday propagandist’s most liked review

Amanda Knox

★★★½

"nick pisa still works in journalism." THE. HORROR.

More reviews

judy holliday propagandist’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Life According to Sam
Average weighted rating:

3.7

Films judy holliday propagandist watched in 2016

  • Hail, Caesar!
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • Before Midnight
  • Into the Woods
  • Amour
  • Manchester by the Sea
  • Boy
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Before Sunset
  • What We Do in the Shadows
  • The Talented Mr. Ripley
  • 2 Days in Paris
  • Before Sunrise
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Nocturnal Animals
  • Miss Sloane
  • O.J.: Made in America
  • The Shining
  • Moonlight
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Arrival
  • Sisters
  • Coraline
  • Hamilton's America
  • Bridesmaids
  • The Accountant
  • Titanic
  • Boyhood
  • Inherent Vice
  • Zootopia
  • Steve Jobs
  • Gone Girl
  • The Girl on the Train
  • Night Owls
  • Amanda Knox
  • Deadpool
  • Godzilla
  • The Gift
  • Daughters of the Dust
  • There Will Be Blood
  • No Country for Old Men
  • Dope
  • Snowden
  • Winter Sleep
  • Half Nelson
  • Lars and the Real Girl
  • Mommy
  • The Past
  • Life According to Sam
  • Panic Room
  • The Wave
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Carol
  • A Separation
  • Interstellar
  • Certified Copy
  • King of Devil's Island
  • Queen of Earth
  • St. Vincent
  • Before We Go
  • Mustang
  • Living Is Easy with Eyes Closed
  • Breathe
  • The Invitation
  • About Elly
  • 99 Homes
  • Amy
  • The Dark Knight
  • Suicide Squad
  • Selma
  • The Skeleton Twins
  • The Big Short
  • sex, lies, and videotape
  • The End of the Tour
  • Ten
  • While We're Young
  • Obvious Child
  • A Most Violent Year
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The September Issue
  • Citizenfour
  • Man Up
  • A Bigger Splash
  • Wet Hot American Summer
  • Demolition
  • Foxcatcher
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Superbad
  • The Walk
  • Infinitely Polar Bear
  • Very Good Girls
  • Side Effects
  • Inside Out
  • Rendition
  • 22 Jump Street
  • Big Hero 6
  • Ant-Man
  • August: Osage County
  • Spy
  • Pleasantville
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Nice Guys
  • 13 Going on 30
  • Waitress
  • In Bruges
  • Proof
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Adventureland
  • 50/50
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Captain America: Civil War
  • Fish Tank
  • The Hunt
  • The Double
  • Jurassic World
  • Trainwreck
  • Begin Again
  • 10 Cloverfield Lane
  • Lemonade
  • The Postman
  • Atonement
  • Cake
  • The Kids Are All Right
  • All Is Lost
  • I Love You Phillip Morris
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Experimenter
  • The Theory of Everything
  • Melancholia
  • Wild
  • A Single Man
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Blue Valentine
  • Bernie
  • I Killed My Mother
  • 2 Days in New York
  • Two Days, One Night
  • Rust and Bone
  • Blue Ruin
  • The One I Love
  • Sicario
  • The Lobster
  • Your Sister's Sister
  • Grand Central
  • Beginners
  • A Separation
  • Spotlight
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

World Map

Highly rated films judy holliday propagandist is yet to see

  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • I Am Not Your Negro
  • Cameraperson

Highly rated with judy holliday propagandist’s friends Patron

  • Alice in Wonderland
  • Gone Girl
  • The Social Network
  • Inglourious Basterds
  • It's a Wonderful Life
  • The Graduate
  • Spirited Away
  • The Dark Knight
  • Mommy
  • Moonlight
  • Mad Max: Fury Road
  • Whiplash
  • In the Mood for Love
  • Carol
  • Her
  • Sunset Boulevard
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Psycho
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Donnie Darko
  • The Empire Strikes Back
  • Black Swan
  • La La Land
  • Inside Llewyn Davis
  • Short Term 12
  • Taxi Driver
  • Mulholland Drive
  • Zodiac
  • My Neighbor Totoro
  • GoodFellas
  • Singin' in the Rain
  • The Handmaiden
  • Rosemary's Baby
  • Inception
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Shining
  • Rear Window
  • Fight Club
  • There Will Be Blood
  • World of Tomorrow
  • Children of Men
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Fargo
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Y Tu Mamá También
  • Arrival
  • Casablanca
  • Manchester by the Sea
  • Lemonade
  • Eyes Wide Shut
  • Star Wars
  • Fantastic Mr. Fox
  • Drive
  • American Honey
  • Blue Valentine
  • Steve Jobs
  • Persona
  • Bo Burnham: Make Happy
  • It's Such a Beautiful Day

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more