Highest rated films

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • 3 Women

    ★★★★★

  • Ingrid Bergman: In Her Own Words

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 302 Films watched
  • 25.2 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Anomalisa

Jan 2

Most Watched

Notorious

twice

Indiscreet

twice

Get Out

twice

The Thin Blue Line

twice

Roman Holiday

twice

Last Film

Frank & Lola

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
210 films
Romance
118 films
Comedy
83 films
Thriller
64 films
Crime
53 films
Mystery
41 films
Horror
21 films
Action
16 films
Documentary
13 films
Fantasy
13 films
USA
242 films
UK
35 films
France
30 films
Italy
17 films
Germany
14 films
Canada
7 films
Sweden
7 films
Iran
4 films
Japan
3 films
Hong Kong
3 films
English
273 films
French
51 films
Italian
30 films
German
22 films
Spanish
17 films
Latin
10 films
Swedish
7 films
Russian
7 films
Japanese
6 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

judy holliday propagandist’s most liked review

Charade

★★★★

watching audrey hepburn touch the cleft in cary grant's chin, and then proceeding to ask "how do you shave in there?" is peak. cinema.

More reviews

judy holliday propagandist’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Boss
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Chairman
Average weighted rating:

2.8

Films judy holliday propagandist watched in 2017

  • Frank & Lola
  • Maudie
  • Mirage
  • Fallen Angel
  • The Shape of Water
  • North by Northwest
  • Notorious
  • The Visit
  • La Vie en Rose
  • Christmas in Connecticut
  • Indiscreet
  • Call Me by Your Name
  • The Godfather: Part III
  • Bringing Up Baby
  • The Night of the Iguana
  • Keanu
  • Elf
  • The Shop Around the Corner
  • Get Out
  • Frances Ha
  • Lady Bird
  • Punch-Drunk Love
  • Cactus Flower
  • Targets
  • The Night of the Hunter
  • Party Girl
  • Jackie Brown
  • Ingrid Bergman: In Her Own Words
  • Holiday
  • Better Off Dead...
  • The Bishop's Wife
  • Scarface
  • The Godfather: Part II
  • Under Capricorn
  • Smoke Signals
  • Frankie and Johnny
  • The Big Heat
  • Bicycle Thieves
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • Scarecrow
  • A Place in the Sun
  • White Christmas
  • The Children's Hour
  • Mrs. Miniver
  • Random Harvest
  • Lost in Translation
  • Gaslight
  • The Lady from Shanghai
  • The Wizard of Oz
  • The Secret Life of Pets
  • All That Heaven Allows
  • Moon
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • It's a Wonderful Life
  • The Cabin in the Woods
  • Night of the Living Dead
  • Cape Fear
  • The Chairman
  • A Countess from Hong Kong
  • Rear Window
  • Fantastic Mr. Fox
  • Beloved Infidel
  • The Godfather
  • Carnival of Souls
  • Spellbound
  • Grand Hotel
  • Stoker
  • The Grass Is Greener
  • Shadow of a Doubt
  • Un Chien Andalou
  • Meshes of the Afternoon
  • The Thin Blue Line
  • The Lost Weekend
  • Blade Runner 2049
  • Indiscreet
  • The Conversation
  • Cat People
  • The Best Years of Our Lives
  • The Exorcist
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • The Omen
  • Shadows
  • The Day the Earth Stood Still
  • Willow and Wind
  • The Man Who Knew Too Much
  • Dark Passage
  • Grey Gardens
  • Run Lola Run
  • All That Jazz
  • The African Queen
  • Leave Her to Heaven
  • This Property Is Condemned
  • Our Souls at Night
  • Kramer vs. Kramer
  • The Fall
  • 3 Women
  • Roman Holiday
  • Baby Face
  • Casablanca
  • Witness for the Prosecution
  • The Big Country
  • Home Before Dark
  • Heaven Can Wait
  • The Things of Life
  • Night on Earth
  • An Affair to Remember
  • The Grand Budapest Hotel
  • Arabesque
  • Mildred Pierce
  • Paris Blues
  • mother!
  • Guys and Dolls
  • Adaptation.
  • Elena and Her Men
  • It
  • Citizen Kane
  • The Earrings of Madame de...
  • Nine to Five
  • Mystery Train
  • Dark Victory
  • How to Marry a Millionaire
  • Notorious
  • Happy Together
  • Stella Dallas
  • Strangers on a Train
  • Mamma Mia!
  • The 39 Steps
  • Nights of Cabiria
  • The Lady Vanishes
  • Designing Woman
  • Barefoot in the Park
  • Sunflower
  • The Big Sleep
  • Frenzy
  • Scenes from a Marriage
  • They Live by Night
  • On Golden Pond
  • Marriage Italian Style
  • Closer
  • Picnic at Hanging Rock
  • M
  • The Philadelphia Story
  • Yesterday, Today and Tomorrow
  • Moana
  • Gilda
  • The American Friend
  • I Married a Witch
  • Wild Strawberries
  • Life Is Sweet
  • On Dangerous Ground
  • The Red Shoes
  • Bay of Angels
  • Autumn Sonata
  • Journey to Italy
  • Dunkirk
  • The Three Faces of Eve
  • Stromboli
  • Rebel Without a Cause
  • Wait Until Dark
  • Detroit
  • Atomic Blonde
  • Gentleman's Agreement
  • To Have and Have Not
  • Brief Encounter
  • The Way We Were
  • L'Avventura
  • Daisy Kenyon
  • Laura
  • Sunset Boulevard
  • The Beguiled
  • War for the Planet of the Apes
  • Rope
  • The Sting
  • Breakfast at Tiffany's
  • Apocalypse Now
  • A Star Is Born
  • Johnny Guitar
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Baby Driver
  • The Age of Innocence
  • Some Like It Hot
  • 2001: A Space Odyssey
  • Sweet Bird of Youth
  • Shoot the Piano Player
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Harper
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • A Special Day
  • The Salesman
  • East of Eden
  • Last Tango in Paris
  • Dog Day Afternoon
  • Sudden Fear
  • On the Waterfront
  • The Third Man
  • To Kill a Mockingbird
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Apartment
  • Monkey Business
  • Five Easy Pieces
  • Two for the Road
  • Anatomy of a Murder
  • Hud
  • Double Indemnity

See all 302

World Map

Highly rated films judy holliday propagandist is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Highly rated with judy holliday propagandist’s friends Patron

  • Gone Girl
  • Whiplash
  • Moonlight
  • Carol
  • Alice in Wonderland
  • The Social Network
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Inglourious Basterds
  • The Empire Strikes Back
  • Mommy
  • The Dark Knight
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Godfather
  • Solaris
  • Before Sunset
  • Black Swan
  • The Godfather: Part II
  • Singin' in the Rain
  • Pride & Prejudice
  • La La Land
  • 2001: A Space Odyssey
  • Big Little Lies
  • Mad Max: Fury Road
  • Inception
  • Lady Bird
  • Paris, Texas
  • Spirited Away
  • 12 Angry Men
  • The Handmaiden
  • Twin Peaks
  • Steve Jobs
  • Before Sunrise
  • Her
  • Arrival
  • Elle Fanning's Fan Fantasy
  • The Apartment
  • Brief Encounter
  • It's a Wonderful Life
  • There Will Be Blood
  • Casablanca
  • World of Tomorrow
  • Persona
  • Black Mirror: San Junipero
  • Children of Men
  • Inside Llewyn Davis
  • Room
  • Brokeback Mountain
  • Psycho
  • Sunset Boulevard
  • Interstellar
  • Rebecca
  • In the Mood for Love
  • Short Term 12
  • Paris Is Burning
  • Prisoners
  • Fantastic Mr. Fox
  • Rosemary's Baby
  • Call Me by Your Name
  • Fight Club
  • Do the Right Thing

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more