Highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Ingrid Bergman: In Her Own Words

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 425 Films watched
  • 35.4 Average per month
  • 8.2 Average per week

Milestones

First Film

A Face in the Crowd

Jan 1

Last Film

A Letter to Three Wives

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
283 films
Romance
171 films
Comedy
163 films
Crime
76 films
Thriller
68 films
Mystery
34 films
Music
28 films
Horror
26 films
War
24 films
History
22 films
USA
299 films
France
65 films
UK
60 films
Italy
18 films
Germany
14 films
Sweden
9 films
Japan
4 films
Mexico
2 films
Austria
2 films
Canada
2 films
English
359 films
French
84 films
German
33 films
Italian
31 films
Spanish
21 films
Russian
14 films
Swedish
10 films
Japanese
6 films
Latin
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 218

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

judy holliday propagandist’s most liked review

His Girl Friday

★★★

my head is spinning from this screaming match of a film

90% of it sounded like this:

*phone rings* WHATwhatareyoudoingthereMAKEITSNAPPYblubblubblubblub *50th phone rings* blubblubblubtalkingfastaboutnewspapershitwithoutevertakingabreathblubblubblub

More reviews

judy holliday propagandist’s most liked list

"old films" for people who want to watch more "old films" but don’t know where to start

A year ago I would constantly tell myself I wanted to get into classic films more, but all my attempts led me to boredom. Thankfully, I got myself out of that mindset, and now the world of cinema is expansive and my options are never limited.

If you're in the…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Pottersville
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Only One Night
Average weighted rating:

3.2

Films judy holliday propagandist watched in 2018

  • A Letter to Three Wives
  • Act of Violence
  • Never Weaken
  • The Scarecrow
  • Unfaithfully Yours
  • Kind Hearts and Coronets
  • The Goat
  • The Haunted House
  • Nightmare Alley
  • Raw Deal
  • The Kid Brother
  • The Freshman
  • The Snake Pit
  • Touch of Evil
  • Cops
  • The High Sign
  • One Week
  • Our Hospitality
  • That Uncertain Feeling
  • It's a Wonderful Life
  • The Informer
  • Thelma
  • The Favourite
  • Written on the Wind
  • The Hitch-Hiker
  • The Lion in Winter
  • King and Country
  • Mr. Deeds Goes to Town
  • Mr. & Mrs. Smith
  • The Big Clock
  • Criss Cross
  • An Education
  • The Set-Up
  • All the King's Men
  • Force of Evil
  • The Woman in the Window
  • The Man with the Golden Arm
  • Design for Living
  • Mon Oncle
  • Pickup on South Street
  • Lifeboat
  • The Heiress
  • The Seventh Victim
  • Come September
  • The Letter
  • Ocean's Eleven
  • The Servant
  • Scarlet Street
  • Music and Lyrics
  • 49th Parallel
  • Intermezzo
  • They Drive by Night
  • Green for Danger
  • The Champ
  • I Walked with a Zombie
  • Baby Doll
  • Ninotchka
  • Ocean's Eleven
  • Z
  • Dance, Girl, Dance
  • The Bachelor and the Bobby-Soxer
  • I See a Dark Stranger
  • Doctor Zhivago
  • Edge of Darkness
  • The Entertainer
  • The Picture of Dorian Gray
  • The River
  • These Three
  • This Happy Breed
  • Odd Man Out
  • The Time Machine
  • Meet Me in Las Vegas
  • Look Back in Anger
  • Nothing Sacred
  • The Shopworn Angel
  • Victim
  • Europe '51
  • Pandora and the Flying Dutchman
  • The Lusty Men
  • Blithe Spirit
  • The Merry Widow
  • Cluny Brown
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • A Woman's Face
  • The Women
  • Fanny and Alexander
  • Widows
  • Third Finger, Left Hand
  • The Great Escape
  • The Face of Another
  • The Cranes Are Flying
  • The Phantom Carriage
  • The Man Who Knew Too Much
  • The Leopard Man
  • The MacKintosh Man
  • Until They Sail
  • The Asphalt Jungle
  • Casque d'Or
  • Where Is My Friend's House?
  • All Night Long
  • La Pointe-Courte
  • Good Morning
  • I Know Where I'm Going!
  • Stalker
  • Young Man with a Horn
  • Madeleine
  • Enchanted April
  • Black Girl
  • Death of a Cyclist
  • The Milky Way
  • The Little Foxes
  • Only One Night
  • This Sporting Life
  • The Yearling
  • Night Nurse
  • Ball of Fire
  • Great Expectations
  • Brute Force
  • Ziegfeld Girl
  • The Passionate Friends
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • The Girl from Missouri
  • Army of Shadows
  • Le Trou
  • Hold Your Man
  • The Innocents
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • The Blob
  • Bombshell
  • Wife vs. Secretary
  • Red-Headed Woman
  • House on Haunted Hill
  • Vampyr
  • Eyes Without a Face
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • The Stranger
  • Dragonwyck
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Irma la Douce
  • Stalag 17
  • Gold Diggers of 1937
  • Footlight Parade
  • Take Me Out to the Ball Game
  • 42nd Street
  • Dames
  • Kiss Me, Stupid
  • Ace in the Hole
  • Psycho
  • Angel Face
  • Halloween
  • Halloween
  • The Uninvited
  • Dial M for Murder
  • First Man
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Full Monty
  • The Exterminating Angel
  • Secrets & Lies
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Mutiny on the Bounty
  • The Bridge on the River Kwai
  • Boyfriends and Girlfriends
  • Alice in the Cities
  • The Spiral Staircase
  • White Heat
  • Human Voice
  • A Day in the Country
  • A Star Is Born
  • Logan Lucky
  • What's Up, Doc?
  • A Star Is Born
  • Wings of Desire
  • Border Incident
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Thing from Another World
  • A Simple Favor
  • The Narrow Margin
  • Indiscreet
  • Accattone
  • Being There
  • The Strawberry Blonde
  • The Roaring Twenties
  • A Clockwork Orange
  • Rain Man
  • The Late Show
  • My Favorite Year
  • Ben-Hur
  • Blonde Crazy
  • Somebody Up There Likes Me
  • Local Hero
  • Suspicion
  • Beauty and the Beast
  • Only Angels Have Wings
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • The Goodbye Girl
  • Night Moves
  • Mean Streets
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Cries and Whispers
  • His Kind of Woman
  • Pat and Mike
  • Faces of November

See all 425

World Map

Highly rated films judy holliday propagandist is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?

Highly rated with judy holliday propagandist’s friends Patron

  • Moonlight
  • Big Little Lies
  • Stop Making Sense
  • The Social Network
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Before Sunset
  • La La Land
  • 2001: A Space Odyssey
  • Gone Girl
  • Black Swan
  • 12 Angry Men
  • Autumn Sonata
  • Mad Max: Fury Road
  • Whiplash
  • Lady Bird
  • Carol
  • The Empire Strikes Back
  • There Will Be Blood
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Arrival
  • Ratatouille
  • The Godfather: Part II
  • Alice in Wonderland
  • The Silence of the Lambs
  • Her
  • Before Sunrise
  • Singin' in the Rain
  • The Godfather
  • Mulholland Drive
  • The Handmaiden
  • It's a Wonderful Life
  • Inglourious Basterds
  • Sharp Objects
  • Mommy
  • Dog Day Afternoon
  • Children of Men
  • The Sound of Music
  • Call Me by Your Name
  • Short Term 12
  • The Passion of Joan of Arc
  • Paris, Texas
  • Apocalypse Now
  • Psycho
  • The Grand Budapest Hotel
  • Amadeus
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Spirited Away
  • Sunset Boulevard
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Persona
  • Magnolia
  • Interstellar
  • Prisoners
  • Blade Runner 2049
  • In the Mood for Love
  • Phantom Thread
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Brokeback Mountain
  • Before Midnight
  • A Matter of Life and Death

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more