Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • PlayTime

    ★★★★½

  • High Noon

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★★½

  • The Beaches of Agnès

    ★★★★½

  • Summertime

    ★★★★½

  • Cluny Brown

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 335 Films watched
  • 27.9 Average per month
  • 6.4 Average per week

Milestones

First Film

The Idle Class

Jan 1

Most Watched

Detour

4 times

Cat on a Hot Tin Roof

3 times

Phantom Thread

twice

Last Film

Phantom Thread

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
202 films
Romance
115 films
Comedy
97 films
Crime
81 films
Thriller
71 films
Mystery
39 films
Horror
37 films
Action
16 films
Music
16 films
Sci Fi
14 films
USA
264 films
UK
38 films
France
27 films
Italy
8 films
Germany
7 films
Canada
5 films
Sweden
4 films
Japan
4 films
China
2 films
Ireland
2 films
English
304 films
French
52 films
German
20 films
Italian
19 films
Spanish
13 films
Japanese
5 films
Latin
5 films
Swedish
5 films
Hungarian
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 258 Added 724

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

judy holliday propagandist’s most liked review

Portrait of a Lady on Fire

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

"I saw her one last time. She didn't see me."

Please be quiet, I'm yearning.

More reviews

judy holliday propagandist’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Murder Mystery
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The John Garfield Story

Films judy holliday propagandist watched in 2019

  • Phantom Thread
  • Cat People
  • Never Fear
  • Isle of the Dead
  • The Irishman
  • Monte Carlo
  • All That Heaven Allows
  • Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff
  • Water Lilies
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Big Night
  • Children of Divorce
  • Holiday Affair
  • When Ladies Meet
  • A Woman of Paris: A Drama of Fate
  • One Hour with You
  • I Walk Alone
  • Val Lewton: The Man in the Shadows
  • Rendezvous in Paris
  • In This Our Life
  • Dodsworth
  • Three on a Match
  • The Big Steal
  • Marriage Story
  • The Miracle of Morgan’s Creek
  • French Cancan
  • The War of the Worlds
  • A Dog's Life
  • Baby
  • Guys and Dolls
  • That's Entertainment!
  • Summer Stock
  • In the Good Old Summertime
  • The Bad Seed
  • Five Came Back
  • Let There Be Light
  • Pit and the Pendulum
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • House of Usher
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Ghost Goes West
  • The Miracle Woman
  • Man's Castle
  • Ladies They Talk About
  • No Greater Glory
  • Frankenstein
  • Forbidden
  • I Married a Witch
  • The Ghost Breakers
  • The Raven
  • Gambling Lady
  • Arsenic and Old Lace
  • The Black Castle
  • The Haunting
  • Young Frankenstein
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • Bedlam
  • The Fly
  • The Curse of the Cat People
  • The Body Snatcher
  • Clue
  • Ad Astra
  • Dracula
  • House of Wax
  • Island of Lost Souls
  • The Wolf Man
  • The Man They Could Not Hang
  • The Black Room
  • The Ghost Ship
  • The Invisible Man
  • The Trouble with Angels
  • On Dangerous Ground
  • High Noon
  • The Young Philadelphians
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • The Turning Point
  • Pickup on South Street
  • Phantom Lady
  • It Chapter Two
  • All I Desire
  • Lady on a Train
  • Watership Down
  • The Phenix City Story
  • Dr. Jack
  • Shield for Murder
  • Death of a Salesman
  • Harold and Maude
  • Christopher Strong
  • H.M.S. Defiant
  • Swing Time
  • Movie Crazy
  • The Immigrant
  • Bumping Into Broadway
  • Young Mr. Jazz
  • Ready or Not
  • For Me and My Gal
  • Craig's Wife
  • A Free Soul
  • The Black Cat
  • I Wake Up Screaming
  • The Divorcee
  • PlayTime
  • Shall We Dance
  • Burn After Reading
  • History Is Made at Night
  • Niagara
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Night of the Hunter
  • Girlfriends
  • Sullivan's Travels
  • Dead of Night
  • Brief Encounter
  • Summer Hours
  • Midsommar
  • A Scandal in Paris
  • Our Man in Havana
  • Double Indemnity
  • Secret Beyond the Door
  • Mildred Pierce
  • The Virgin Suicides
  • Jubal
  • Child's Play
  • The Big Heat
  • Germany Year Zero
  • The Reckless Moment
  • Angel on My Shoulder
  • Letter from an Unknown Woman
  • Elmer Gantry
  • The Strange Woman
  • Appalachian Spring
  • Armored Car Robbery
  • Carnival of Sinners
  • Murder Mystery
  • Black Angel
  • Boomerang!
  • L'Eclisse
  • In a Lonely Place
  • Simon of the Desert
  • Booksmart
  • T-Men
  • Sylvia Scarlett
  • Dark City
  • Cluny Brown
  • Paths of Glory
  • La Ciénaga
  • The Wicked Lady
  • Crime Wave
  • Two-Faced Woman
  • Moonrise
  • Along Came Jones
  • Not Wanted
  • Detour
  • Ladies of Leisure
  • Park Row
  • And Then There Were None
  • Before Sunset
  • What Price Hollywood?
  • The Beaches of Agnès
  • Hollow Triumph
  • The Old Dark House
  • Los Angeles Plays Itself
  • They Made Me a Criminal
  • The Sound of Music
  • Il Sorpasso
  • June Night
  • Before Sunrise
  • The Magnificent Ambersons
  • A Tale of Springtime
  • The Fallen Idol
  • Long Shot
  • Oliver Twist
  • Detour
  • Desert Hearts
  • Hobson's Choice
  • The Burglar
  • Kiss Me Deadly
  • Hot Fuzz
  • The Palm Beach Story
  • People on Sunday
  • The Horse's Mouth
  • The Baron of Arizona
  • To Be or Not to Be
  • Avengers: Endgame
  • Black Orpheus
  • F for Fake
  • The Importance of Being Earnest
  • The Aviator's Wife
  • Begone Dull Care
  • Pandora's Box
  • Daybreak Express
  • Purple Noon
  • Along the Coast
  • The Making of Autumn Sonata
  • Number, Please?
  • Pay Day
  • Our Daily Bread
  • The Lineup
  • Spellbound
  • Murder by Contract
  • Nightfall
  • Red Hollywood

See all 335

World Map

Highly rated films judy holliday propagandist is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Little Women

Highly rated with judy holliday propagandist’s friends Patron

  • Moonlight
  • Lady Bird
  • La La Land
  • Carol
  • It's a Wonderful Life
  • Gone Girl
  • The Godfather
  • Before Sunrise
  • Phantom Thread
  • Y Tu Mamá También
  • Stop Making Sense
  • There Will Be Blood
  • Inglourious Basterds
  • Before Sunset
  • Parasite
  • Fantastic Mr. Fox
  • Arrival
  • Do the Right Thing
  • Paris Is Burning
  • The Social Network
  • Her
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Inside Llewyn Davis
  • Paddington 2
  • The Silence of the Lambs
  • Apocalypse Now
  • Spirited Away
  • The Graduate
  • Paris, Texas
  • The Empire Strikes Back
  • Singin' in the Rain
  • Sunset Boulevard
  • Call Me by Your Name
  • The Dark Knight
  • The Apartment
  • Psycho
  • Mulholland Drive
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Handmaiden
  • The Young Girls of Rochefort
  • Pride & Prejudice
  • All That Jazz
  • Persona
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Whiplash
  • Shrek 2
  • 12 Angry Men
  • Little Miss Sunshine
  • The Wizard of Oz
  • Mad Max: Fury Road
  • The Shining
  • Black Swan
  • Possession
  • In the Mood for Love
  • The Red Shoes
  • Interstellar
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Over the Garden Wall
  • Autumn Sonata
  • Chungking Express

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more