Highest rated films

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★

  • The Hustler

    ★★★★

  • What's Up, Doc?

    ★★★★

  • A Place in the Sun

    ★★★★

  • Now, Voyager

    ★★★★

  • The Big Country

    ★★★★

  • A Raisin in the Sun

    ★★★★

  • The More the Merrier

    ★★★★

  • Autumn Tale

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 22.1 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Uncut Gems

Jan 1

Most Watched

The Long, Hot Summer

twice

Cat on a Hot Tin Roof

twice

Last Film

The Long, Hot Summer

Aug 12

Genres, Countries & Languages

Drama
118 films
Romance
71 films
Comedy
41 films
Thriller
32 films
Crime
31 films
Mystery
19 films
Western
15 films
Action
13 films
War
9 films
Documentary
8 films
USA
157 films
UK
14 films
France
9 films
Italy
5 films
Ireland
1 film
Belgium
1 film
Spain
1 film
India
1 film
English
173 films
French
18 films
Spanish
12 films
Italian
8 films
German
4 films
Portuguese
3 films
Japanese
3 films
Swedish
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 163 Added 316

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

judy holliday propagandist’s most liked review

Some Like It Hot

★★★★

I know Some Like it Hot is considered “one of the final nails in the coffin of the Hays Code” for obvious reasons, but it’s actually kind of fun to rack up just how many other “rules” this film breaks concerning over twenty years of censorship. A five-minute make-out session…

More reviews

judy holliday propagandist’s most liked list

🎬films that defined* my 2019— rewatches, noirs, pre-codes, and boris karloff 🌃

*(not a list of favorites)

I find the task of compiling my “favorite” films of the year to be impossible. My ratings system is no system at all, just a mess of stars that don’t really mean anything in the long run. That’s why when I look back on 2019,…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Lady L
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Uncut Gems
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Hollywood Goes to Town

Films judy holliday propagandist watched in 2020

  • The Long, Hot Summer
  • Lydia
  • The Towering Inferno
  • Phffft!
  • Penthouse
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Station West
  • The Life and Times of Judge Roy Bean
  • No Man of Her Own
  • Gates of Heaven
  • Italianamerican
  • Black Panthers
  • Blondie of the Follies
  • Walk on the Wild Side
  • The Age of Innocence
  • The Scarlet Letter
  • The Boy with Green Hair
  • The Big Knife
  • Grand Prix
  • But I'm a Cheerleader
  • Storm Center
  • The Wind
  • The Facts of Life
  • A Woman Is a Woman
  • Secrets
  • Sometimes a Great Notion
  • Cowboy
  • Sisters
  • The Shining Hour
  • Primrose Path
  • The Stepford Wives
  • Their Own Desire
  • The Mob
  • The Sniper
  • The Impatient Years
  • Shockproof
  • Down to Earth
  • The Winning of Barbara Worth
  • The Whole Town's Talking
  • Conversation Piece
  • The Pride of the Yankees
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Wedding Night
  • The Brothers Rico
  • The More the Merrier
  • Blind Alley
  • Vera Cruz
  • Lilac Time
  • If You Could Only Cook
  • Affair in Trinidad
  • Violent Saturday
  • Heaven Knows, Mr. Allison
  • Winning
  • The Cowboy and the Lady
  • Party Wire
  • Public Hero Number 1
  • Safe
  • Orlando
  • Cactus Flower
  • Fail Safe
  • Rachel, Rachel
  • The Out-of-Towners
  • 3:10 to Yuma
  • You'll Never Get Rich
  • The Slender Thread
  • Anna Christie
  • Cool Hand Luke
  • Hombre
  • Torn Curtain
  • Harper
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Pal Joey
  • Lady L
  • Private Lives
  • Riffraff
  • Without Lying Down: Frances Marion and the Power of Women in Hollywood
  • What a Way to Go!
  • Spellbound
  • Tales of Terror
  • A New Kind of Love
  • The Haunted Palace
  • Slightly French
  • Supernatural
  • Angels Over Broadway
  • Min and Bill
  • The Sin of Nora Moran
  • Frisco Jenny
  • Smart Woman
  • Goodbye Again
  • The Devil Thumbs a Ride
  • Employees' Entrance
  • Slightly Scarlet
  • Bed of Roses
  • The Crimson Kimono
  • A Raisin in the Sun
  • Pressure Point
  • Blackboard Jungle
  • Sunset Boulevard
  • What's Up, Doc?
  • Some Like It Hot
  • Klute
  • Hemingway's Adventures of a Young Man
  • The Prize
  • Hud
  • The Harder They Fall
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Tight Spot
  • The Ex-Mrs. Bradford
  • Sweet Bird of Youth
  • So Dark the Night
  • Paris Blues
  • In a Lonely Place
  • The Hustler
  • Whirlpool
  • Bang the Drum Slowly
  • Rear Window
  • Fast and Loose
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • The Big Country
  • Until They Sail
  • The Left Handed Gun
  • The Professionals
  • To Sir, with Love
  • Good-bye, My Lady
  • In Paris Parks
  • A Place in the Sun
  • Sweet Smell of Success
  • Rally 'Round the Flag, Boys!
  • The Long, Hot Summer
  • The Rack
  • Feet First
  • The Rose Tattoo
  • The Woman in Question
  • Sabotage
  • The Train
  • 45 Years
  • Paul Robeson: Tribute to an Artist
  • The Defiant Ones
  • Birdman of Alcatraz
  • Dead End
  • He Ran All the Way
  • Black Legion
  • The Friends of Eddie Coyle
  • A Kind of Loving
  • Two Men in Manhattan
  • The Best Years of Our Lives
  • Now, Voyager
  • Kid Galahad
  • The Westerner
  • 1917
  • Mr. Skeffington
  • Merrily We Live
  • The Locket
  • The Web
  • Naked
  • The Old Maid
  • Evergreen
  • That Wonderful Urge
  • Strangers May Kiss
  • Hollywood Goes to Town
  • There's Always a Woman
  • Caught
  • Conflict
  • Night Has a Thousand Eyes
  • Salesman
  • The Divorce of Lady X
  • Autumn Tale
  • Complicated Women
  • Smilin' Through
  • Je, Tu, Il, Elle
  • Back Street
  • Born to Dance
  • Angel
  • Sorry, Wrong Number
  • Vita & Virginia
  • Show People
  • Uncut Gems

World Map

Highly rated films judy holliday propagandist is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues

Highly rated with judy holliday propagandist’s friends Patron

  • Stop Making Sense
  • Moonlight
  • Come and See
  • Parasite
  • Mad Max: Fury Road
  • Before Sunset
  • La La Land
  • Call Me by Your Name
  • Spirited Away
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Empire Strikes Back
  • Inglourious Basterds
  • Before Sunrise
  • Chungking Express
  • Mulholland Drive
  • Do the Right Thing
  • The Grand Budapest Hotel
  • Lady Bird
  • Gone Girl
  • The Social Network
  • The Favourite
  • The Young Girls of Rochefort
  • Heat
  • GoodFellas
  • The Handmaiden
  • Casablanca
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Sunset Boulevard
  • Phantom Thread
  • Little Women
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Silence of the Lambs
  • Inception
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Jurassic Park
  • Ratatouille
  • Inside Llewyn Davis
  • Pride & Prejudice
  • Rebecca
  • The Godfather
  • Zodiac
  • The Graduate
  • Malcolm X
  • Rear Window
  • Prisoners
  • Alien
  • Lilo & Stitch
  • Frances Ha
  • Memories of Murder
  • My Neighbor Totoro
  • 13th
  • Jaws
  • The Truman Show
  • Blindspotting
  • Pride
  • The Apartment
  • Normal People
  • Paper Moon
  • Suspiria

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more