John has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Venom 3

Venom 3

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Caveat

Caveat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry