Sort by

johnfreiler has logged 431 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Collection

The Collection

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pagan Invasion: Halloween: Trick or Treat

Pagan Invasion: Halloween: Trick or Treat

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Baxter

Baxter

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night Terrors

Night Terrors

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightwing

Nightwing

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser: Hellworld

Hellraiser: Hellworld

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mangler 2

The Mangler 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Full Eclipse

Full Eclipse

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night Visitor

Night Visitor

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blades

Blades

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey

Birds of Prey

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mind, Body & Soul

Mind, Body & Soul

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wormania

Wormania

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Playroom

Playroom

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Daughter of Darkness

Daughter of Darkness

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rush Week

Rush Week

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blonde Heaven

Blonde Heaven

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shark in Venice

Shark in Venice

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Eternal Evil of Asia

The Eternal Evil of Asia

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry