Adam has logged 29 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry