Adam has logged 34 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Earthquake

Earthquake

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Species

Species

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Knowing

Knowing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry