John has logged 346 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Norm of the North: Family Vacation

Norm of the North: Family Vacation

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Norm of the North: King Sized Adventure

Norm of the North: King Sized Adventure

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry